Tel.:
+420 734 80 60 28
+420 734 15 28 28
+420 733 71 21 70

Vyhledávání:

rozšířené

Jak vybrat vodovodní baterii

Plánujete nákup vodovodní baterie? Pak vám přijde vhod náš článek nabitý užitečnými informacemi, které vám vaše rohodování usnadní. Vše vychází z našich dlouholetých zkušeností.

Při rekonstrukci koupelny nebo její koupi se zamyslete nad výběrem koupelnové baterie, bez které se správný chod samotné koupelny neobejde. Víme, že nabídka na trhu je široká, a tudíž je těžké se v tomto odvětví zorientovat. Nejběžnější typy baterií vám nyní představíme. Jejich účelnost a popis vám snáz pomůže v rozhodování.

Většina z nás vybírá podle ceny a vzhledu, ale jaká jsou další kritéria?

Baterie bychom měli vybírat na základě několika hledisek. Vždy je třeba vybrat baterii, jejíž design bude korespondovat s naší koupelnou. Cena a kvalita jsou hlavní atributy, které udávají směr v rozhodování při koupi. Dávejte si pozor, zda baterie disponuje tichým chodem a pohodlným ovládáním. Dlouhodobá záruka a úspora spotřeby vody jsou rovněž vlastnosti, na které se při nákupu koupelnové baterie zaměřte.

Jakému materiálu dáte přednost?

Nejčastější materiály koupelnových baterí jsou broušený chrom, leštěný nikl a mosaz. Výrobci často v této kategorii šetří, buďte proto obezřetní. U broušeného chromu i leštěného niklu je hlavní předností perfektní vzhled i po mnoha letech, a tudíž i praktičnost. Dbejte na to, že materiály mají velký vliv na hygienickou nezávadnost vody tekoucí z baterie, kterou pijete.

Umyvadlová baterie            Umyvadlová baterie větší

Vybírejte podle potřeby

Soustřeďte výběr koupelnové baterie vzhledem k místu jejího upotřebení. Z tohoto hlediska rozlišujeme několik základních typů koupelnových baterií. Umyvadlové baterie rozdělujeme na stojánkové, nástěnné a podomítkové. Jejich využití nabízí značnou úsporu místa a komfortní ovládání. Mohou se také vyskytovat s výsuvnou sprchou, s bidetovou sprchou či pouze pro studenou vodu. Sprchové baterie najdete v nástěnném a podomítkovém provedení. Vanové baterie jsou nejčastěji nástěnné a podomítkové. Narazíte ale i na stojánkové baterie, které se upevňují na okraj vany či na podlahu. Takové bidetové baterie se však vyskytují pouze ve stojánkovém provedení.

Jak je to s typem koupelnových baterií dle způsobu ovládání?

Podle ovládání rozdělujeme baterie kohoutkové, pákové, bezdotykové či termostatické.

Kohoutkové baterie jsou vhodné nad vanu, kdy při jejím napouštění nemusíte nastavovat optimální poměr teplé a studené vody. Jednoduše otočíte kohoutkem a napustíte horkou vodu. Jsou určeny pro uživatele, kteří preferují klasické ovládání baterie samostatnými kohoutky. Oproti pákovým bateriím mívají spotřebu vody vyšší až o 40%. S kohouty se běžně setkáte u umyvadlových i kuchyňských baterií.

Kohoutková baterie

Pákové baterie umožňují mnohem lepší citlivost a nastavení vody. Také jsou praktičtější než kohoutkové. Dá se s nimi manipulovat pouze jednou rukou. Pákou nastavujete jak tlak, tak i teplotu vody. Kvalita je závislá zejména na kartuši, kterou tvoří dvě keramické destičky s otvory umístěnými proti sobě. Pomocí páky se jimi posouvá, otvory protéká voda a podle toho, jak pákou otáčíme a zdvíháme ji, regulujeme průtok vody. Nejčastěji se s nimi setkáte u vanových nebo sprchových baterií.

 

Bezdotykové baterie ovládáme přerušním paprsku, s přednastavenou teplotou a tlakem vody. Často na ně narážíme v restauračních zařízeních, hudebních klubech, apod. Jejich výhoda tkví především v hygienickém hledisku a v pohodlné obsluze.

Bezdotyková baterie

Termostatické baterie mohou oproti běžným bateriím ušetřit až 50 % vody. Automaticky směšují studenou a teplou vodu. Nastavíte požadovanou teplotu vody a baterie automaticky míchá teplou a studenou. Jsou bezpečné zejména pro děti, protože mají bezpečnostní pojistku, která zabrání opaření. Ideální jsou ve vaně a ve sprše. Jedinou nevýhodou je zadržování nečistot a vodního kamene ve vodovodním řádu. Termostat může v těchto případech zatuhnout.

termostatická baterie

Příslušenství ke koupelnovým bateriím

Jednotlivých koupelnových komponentů je celá řada. Mezi nejdůležitější patří držáky na sprchy, odpady, páčky k bateriím, rohové ventily, sprchové hadice, sifony či výtokové hubice.

Slovníček koupelnových baterií

Kartuš je klíčový prvek pro pákové vodovodní baterie. Má na starost směšování teplé a studené vody, kterou nasměrujete do výtokového raménka. Většinou se vyrábí z plastu, ale výrazně kvalitnější i odolnější je keramické provedení.

Provozovatel
  • K & K stavoinvesta, s.r.o.
  • Gorazdova 6/79
  • 57101 Moravská Třebová
  • Tel.: +420 734 80 60 28
  • E-mail: info@koupelnovevybaveni.cz
  • IČO: 46966218,DIČ: CZ46966218
Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách.